W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy technologie takie jak m.in. pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza że będą zamieszczane na państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać odwołania zgody. Zobacz naszą politykę prywatności i cookies.

Wilda Medica

lek. Mikołaj Marzyński

laryngolog w trakcie specjalizacji

Studia medyczne ukończyłem na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.  Jestem rezydentem na oddziale Otolaryngologii Dziecięcej Wojewódzkiego Centrum Pediatrii w Poznaniu. W swojej codziennej pracy zajmuje się przerostem migdałków podniebiennych i gardłowego, leczeniem oraz diagnostyką niedosłuchów u dzieci oraz wadami wrodzonymi uszu, nosa, jamy ustnej, gardła oraz krtani. Moim największym zainteresowaniem są choroby uszu, operacje mikrochirurgiczne ucha, oraz kompleksowe leczenie niedosłuchu u dzieci.  Doświadczenie z otolaryngologii dorosłych zdobywałem na oddziale Otorynolaryngologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów oraz Chirurgów Głowy i Szyi. Uczestniczę w licznych kursach z otorynolaryngologii dziecięcej jak również osób dorosłych.

Konsultacja laryngologiczna – podczas pierwszej konsultacji laryngologicznej lekarz przeprowadza wywiad medyczny, podczas którego pyta o objawy, jakie pacjent odczuwa, czas ich trwania, częstotliwość występowania, a także o jakiekolwiek inne choroby, jakie mogą mieć wpływ na kondycję nosa, gardła czy uszu. Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne, które polega na oglądaniu jamy ustnej, nosa, gardła, krtani i uszu, a także na palpacji tych obszarów. W przypadku podejrzenia infekcji lub innych chorób, lekarz może pobrać próbkę wydzieliny lub wskazać konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy badanie audiologiczne.

Badanie audiometrii impedancyjnej – to jedno z obiektywnych badań słuchu przeprowadzanych w celu oceny funkcjonowania ucha środkowego. Polega ono na zmierzeniu ruchomości błony bębenkowej w zależności od zmian ciśnienia oraz natężenia dźwięku w przewodzie słuchowym. Za pomocą sondy wprowadzanej do ucha, wykonuje się badanie podczas, którego pacjent słyszy dźwięki o różnej sile . Badanie to pozwala na wykrycie zaburzeń słuchu takich jak niedosłuch przewodzeniowy czy odbiorczy, zwężenie przewodu słuchowego zewnętrznego, uszkodzenie błony bębenkowej, uszkodzenie łańcuchu kosteczek słuchowych czy obecność płynu w jamie bębenkowej. 

Endoskopia laryngologiczna – to badanie diagnostyczne, które polega na wprowadzeniu do nosa lub ust pacjenta cienkiego endoskopu wyposażonego w kamerę i światło. Endoskop ten jest następnie przesuwany przez gardło i górne drogi oddechowe, co pozwala na uzyskanie obrazu wnętrza tych struktur.  Badanie jest wykorzystywane do diagnozowania chorób i zaburzeń w obrębie nosa, gardła oraz krtani. Pozwala stwierdzić takie zmiany jak polipy nosa, przerost migdałka gardłowego, odnaleźć przyczynę chrypki lub duszności oraz wcześnie wykryć  nowotwory nosa i krtani. Podczas badania, pacjent zwykle siedzi na krześle a endoskop wprowadzany jest przez nos lub usta. W czasie badania pacjent może odczuwać nieznaczny dyskomfort, ale jest to dobrze tolerowane. Lekarz może poprosić pacjenta o wykonanie pewnych czynności, takich jak mówienie, kaszel czy głębokie oddychanie, aby uzyskać lepszy obraz.

Podcięcie wędzidełka języka-  to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu  przerośniętego wędzidełka języka. Zabieg wykonywany jest w celu złagodzenia problemów z mową, połykaniem oraz karmieniem piersią, które mogą być spowodowane zbyt krótkim lub przerośniętym wędzidełkiem. Zabieg podcięcia wędzidełka jest stosunkowo prosty i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz przy pomocy nożyczek przecina tkanki pod językiem. Następnie przez ok 3-5 minut  przytrzymuje jałową gazę w miejscu rany aby zatrzymać krwawienie. 

Koagulacja naczyń nosa –  to zabieg, który jest stosowany w celu zatrzymania krwawienia z nosa stosowany najczęściej w przypadku nawracających dolegliwości. Podczas zabiegu, lekarz najpierw znieczula miejscowo błonę śluzową nosa. Następnie przy pomocy specjalnego środka chemicznego  powoduje zamknięcie poszerzonych naczyń krwionośnych. Gojenie trwa przez około 7 dni. W tym czasie błona śluzowa narażona jest na podrażnienia i częstsze krwawienia. 

Zajmujemy się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób związanych przede wszystkim z układem pokarmowym i chorobami metabolicznymi, a w konsekwencji na eliminowaniu dolegliwości u pacjentów i ułatwianiu im funkcjonowania w codziennym życiu.